Cvičenie v zime zlepšuje náladu a imunitu. Pozor na nekvalitné športoviská
S chladným počasím sa športovci zvyčajne presúvajú do krytých a vykurovaných priestorov. Každú zimu tak vzrastá dopyt po halových športoch a v rade miest sa rozširuje ponuka krytých športovísk. Medzi najobľúbenejšie halové športy každoročne patrí tenis, squash, volejbal či florbal. Na vzostupe je bedminton či úplná novinka Speedminton.
So zlým počasím majú ľudia sklony cvičenie odkladať a radšej zostať doma pri televízii či s knižkou. Rýchlo tak ale prichádza o kondícii, ktorú získali v lete. Ani dážď či vietor nie sú dôvod, prečo prestať na jeseň a v zime športovať. Pohyb rozprúdi krv, takže je človeku teplo a má menšie sklony k zimomravosti. Zlepšuje sa imunita aj nálada. Kvôli nedostatku slnka počas zimy by preto úzkostnejší ľudia a jedinci so sklonmi k depresii rozhodne mali zaradiť pravidelné cvičenie.
Potreba sú predovšetkým dobré základy
Medzi obľúbené halové športy patrí ve Slovenskej republike tenis. Rýchly šport, ktorý trénuje dynamiku i vytrvalosť, sa hodí takmer pre všetkých. Je ale dôležité na začiatku získať správne návyky, aby sa človek vyvaroval neskoršiemu preťaženiu jednej strany tela či tenisovým lakťom. Práve preto by mali začiatočníci investovať predovšetkým do dobrého učiteľa. Ešte viac sa športovci zapotí u squashu. Ten sa hrá o steny kurtu, takže rozvíja aj pohotovosť a koordináciu.
Novinkou tohto roka je Speedminton. Ten údajne kombinuje to najlepšie z tenisu, bedmintonu a squashu v jednej hre. Hrať sa dá na klasickom tenisovom kurte či v akomkoľvek väčšom sále. Jediné, čo hráči potrebujú, je špeciálny košík, ktorý vyzerá ako bedmintonový. Oproti svojmu vzoru je ale menší a ťažší, čo mu umožňuje lietať rýchlejšie. Na Speedminton sa už predávajú aj špeciálne rakety. Pokiaľ si chce ale človek túto novinku len vyskúšať, vystačí si aj s raketou na squash.
V hale by malo byť teplo. Pozor na vlhkosť
Ak už sa človek rozhodne vyraziť za pohybom, mal by si postrážiť niekoľko vecí. Rozhodne by so sebou mal mať suché oblečenie vrátane spodnej bielizne na prezlečenie. Hoci sú ľudia po športovom výkone rozohriatie a majú tendenciu prebiehať domov či do auta len naľahko oblečení, hrozí im zbytočná prechladnutia a zápaly. Dobré je pamätať aj na dostatok tekutín pri športe. Ak je totiž v uzavretej vykurovanej miestnosti viac ľudí naraz, môže dôjsť rýchlejšie k prehriatiu organizmu.
Pri vstupe do haly je dobré všímať si aj toho, či je dostatočne vyvetraná, či je v nej príjemné teplo a či sa v nej nedrží vlhkosť. Vlhkosť so sebou prináša i plesne. Práve pri cvičení, kedy sa zvyčajne ľudia nadýchnu viac zhlboka a častejšie, hrozí v zle postavených športoviskách zdravotné komplikácie. Okrem zlého vplyvu na dýchacie ústrojenstvo a pokožku môže dôjsť aj k zhoršeniu alergií či astmy. Vlhkosť v uzavretých priestoroch by nemala nikdy presiahnuť šesťdesiat percent, miestnosti by mali byť pravidelne vetrať a dezinfikované.